Race Results – June 3

Series B Race 1

B1 – Fleet 1 Fleet – June 3, 2015 at 0.00.00

Start: Fleet 1, Finishes: Finish time, Time: 0.05.00, Distance: 2.50, Course: CBDB, Ave wind: 2.75 -1.30
Rank Fleet Boat SailNo Class HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Fleet 1 Ghost Rider 727 Henderson SR 27 Hardisty, Kent 112 1.04.47 0.59.47 0.55.07 112 2.509 kn 1.0
2 Fleet 1 Blur 275 Melges 24 Wingfield, Peter 99 1.08.06 1.03.06 0.58.59 191.6 2.377 kn 2.0
3 Fleet 1 Nauti Girl 539 Melges 24 Guenther, Tom 99 1.09.13 1.04.13 1.00.06 218.4 2.336 kn 3.0
4 Fleet 1 Full Moon 458 Melges 24 McIntyre, Darrend 99 1.09.40 1.04.40 1.00.33 229.2 2.32 kn 4.0
5 Fleet 1 Eclipse 631 Melges 24 Noel, Marc 99 1.10.55 1.05.55 1.01.48 259.2 2.276 kn 5.0
6 Fleet 1 Predator 3055 Capri 30 Jollymore, Paul 119 1.32.53 1.27.53 1.22.56 786.4 1.707 kn 6.0

B1 – Fleet 2 Fleet – June 3, 2015 at 0.00.00

Start: Fleet 2, Finishes: Finish time, Time: 0.10.00, Distance: 2.50, Course: CBDB, Ave wind: 2.75 – 1.30
Rank Fleet Boat SailNo Class HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Fleet 2 Tangerine 8764 Santa Cruz 27 Edwards, Cate 159 1.09.17 0.59.17 0.52.40 159 2.53 kn 1.0
2 Fleet 2 Nitro 41226 Soveral 27 Lermer, Leonard 148 1.16.58 1.06.58 1.00.48 343.4 2.24 kn 2.0
3 Fleet 2 Nereyda 47 Beneteau 32s5 Ash, Elton 140 1.24.17 1.14.17 1.08.27 519 2.019 kn 3.0
4 Fleet 2 Shadowfax 29851 Hotfoot 27 Foster, Danny 152 1.24.48 1.14.48 1.08.28 531.4 2.005 kn 4.0
5 Fleet 2 Rocket Therapy 12 Pocket Rocket 22 McEachern, Don 153 1.31.16 1.21.16 1.14.54 686.6 1.846 kn 5.0
6 Fleet 2 Supernova 49535 Laser 28 Simmons, Rod 144 1.31.58 1.21.58 1.15.58 703.4 1.83 kn 6.0
7 Fleet 2 Smart Move 73162 C&C 30 Mk II Young, Ross 170 1.40.19 1.30.19 1.23.14 903.8 1.661 kn 7.0

B1 – Santana 525 Fleet – June 3, 2015 at 0.00.00

Start: Santana 525, Finishes: Finish time, Time: 0.15.00, Distance: 2.50, Course: CBDB, Ave wind: 2.75 – 1.30
Rank Fleet Boat SailNo Class HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Santana 525 Holy Doodle 203 Santana 525 Hallam, Brad 195 1.26.29 1.11.29 1.03.22 195 2.098 kn 1.0
2 Santana 525 Fossil 77 Santana 525 Wright, Alan 195 1.27.28 1.12.28 1.04.21 218.6 2.07 kn 2.0
3 Santana 525 Vytis 114 Santana 525 Lazauskas, Alan 195 1.28.49 1.13.49 1.05.42 251 2.032 kn 3.0
4 Santana 525 Margarita 112 Santana 525 Anderson, James 195 1.30.26 1.15.26 1.07.19 289.8 1.989 kn 4.0
5 Santana 525 Wy Wurrie 8059 Santana 525 Hales, Marsha 195 1.36.52 1.21.52 1.13.45 444.2 1.832 kn 5.0
6 Santana 525 Shazam 198 Santana 525 Hayward, Gillian 195 1.37.26 1.22.26 1.14.19 457.8 1.82 kn 6.0
7 Santana 525 Schock Therapy 252 Santana 525 Halperin, Frank 195 1.38.12 1.23.12 1.15.05 476.2 1.803 kn 7.0
8 Santana 525 Afternoon Delight 144 Santana 525 Willison, Ward 195 1.39.30 1.24.30 1.16.23 507.4 1.775 kn 8.0
9 Santana 525 Contagious 172 Santana 525 Thomson, Gillian 195 1.40.05 1.25.05 1.16.58 521.4 1.763 kn 9.0
10 Santana 525 Ion 59367 Santana 525 Duggan, Dick 195 1.40.21 1.25.21 1.17.14 527.8 1.757 kn 10.0

B1 – Fleet 4 Fleet – June 3, 2015 at 0.00.00

Start: Fleet 4, Finishes: Finish time, Time: 0.20.00, Distance: 2.50, Course: CBDB, Ave wind: 2.75 – 1.3
Rank Fleet Boat SailNo Class HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Fleet 4 Pentameter 49293 Bombardier 7.6 Harlos, Henry 179 1.34.50 1.14.50 1.07.23 179 2.004 kn 1.0
2 Fleet 4 Animal House II 39389 San Juan 24 Newcombe, Michael 231 1.44.05 1.24.05 1.14.28 401 1.784 kn 2.0
3 Fleet 4 Skebangu 985 Capri 22 Lutsch, Peter 218 1.47.03 1.27.03 1.17.58 472.2 1.723 kn 3.0
4 Fleet 4 Corona Bob 28123 Farr 727 Moore, Scott 221 1.56.51 1.36.51 1.27.39 707.4 1.549 kn 4.0
5 Fleet 4 Dauntless 200 Sonar 23 DSA Okanagan 187   DNF       8.0
5 Fleet 4 Lady Anne 313 Kelt 7.6 Payne, Gregory 204   DNF       8.0
5 Fleet 4 Grasshopper 77085 Capri 25 St. Onge, Rob 186   DNF       8.0